Praktycznie każda firma, duża czy mała, powinna opłacać podatek, a z tego powodu ma obowiązek prowadzić księgowość. Dla dużych przedsiębiorstw i firm warte przemyślenia jest przyjęcie na etat księgowego, który będzie się zajmował sprawami kadrowo-księgowymi. Lecz dla mniejszych firm nie zawsze bywa to ekonomiczne, z tego też powodu coraz bardziej powszechne stało się zlecanie księgowej obsługi do rachunkowych biur. Solidne biuro rachunkowe może się zająć wszystkimi sprawami księgowymi i kadrowymi.

Najbardziej istotną sprawą jest rzecz jasna rozliczenie ze skarbówką, czyli właściwe naliczenie podatku VAT i dochodowego. Lecz księgowość spółek to nie jedynie płacenie podatków, to również sprawy kadrowe, wyliczenie zusowych składek i opracowanie potrzebnych zestawień i analiz, zarówno dla urzędników, jak i dla zarządzających firmą. Rachunkowe biura, dla których obsługa spółek, przedsiębiorstw i firm to najważniejsza działalność, bez przerwy monitorują często zmieniane przepisy u ustawy.

Dzięki temu właściciele firm nie mają potrzeby martwienia się o coraz to ciekawsze wymysły urzędników, bo całością spraw będzie się zajmować współpracujące biuro rachunkowe. Z tego też powodu rosnąca liczba przedsiębiorców, zamiast samemu realizować sprawy księgowe, woli przekazać wszystko kompetentnym księgowym.