Branie kredytów w walutach w których się nie zarabia jest bardzo ryzykownym krokiem a w przypadku gdy jest to kredyt mieszkaniowy którego wysokość wynosi nawet sumę kilkudziesięciu naszych pensji jest to wręcz nieodpowiedzialne gdyż nigdy nie wiemy jak zachowa się kurs waluty w której weźmiemy kredyt mieszkaniowy a należy pamiętać, że na przestrzeni dwudziestu do trzydziestu lat gdyż na tyle średnio bierze się kredyty mieszkaniowe w Polsce ten kurs będzie zmieniać się wielokrotnie powodując u nas na pewno poczucie niepewności oraz w pewnych przypadkach podwyższone ciśnienie tętnicze.

Z powodu wzrostu oprocentowania kredytów po roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym gdy aby opanować hiperinflację (było to jedno z założeń tak zwanego planu Balcerowicza) Rząd wraz z Narodowym Bankiem Polski musiał drastycznie zwiększyć poziom stóp procentowych co niestety przełożyło się na drastyczny wzrost oprocentowania kredytów konsumenckich oraz inwestycyjnych wielu ludzi którzy mieli kredyty w Złotym doprowadziło to do skrajnego załamania nerwowego – tak więc zmienność rat kredytowych może być bardzo złe również dla naszego zdrowia. Jeśli przeanalizujemy ostatnie przypadki brania kredytów walutowych w ciągu ostatnich piętnastu lat możemy zauważyć oczywiście aferę frankową. Kilka lat temu gdy stopy procentowe w Polsce były na dosyć wysokim poziomie w stosunku do tego co jest teraz ogromna ilość ludzi wybierała kredyty właśnie we Franku Szwajcarskim głównie z powodu bardzo niskiego oprocentowania tych kredytów. Jeśli ktoś wziął kredyt we Franku Szwajcarskim właśnie w momencie gdy jego cena nieznacznie przekraczała dwa złote to dziś to zdecydowanie niższe oprocentowanie tak na prawdę niewiele pomoże gdyż dziś kurs Franka Szwajcarskiego wynosi około czterech złotych. Około rok temu kurs Franka w stosunku do innych walut drastycznie wzrósł i w wielu krajach ogromna ilość ludzi ma problemy ze spłatą swoich kredytów.

Oczywiście w przypadku gdy bierzemy kredyt konsumencki a nie mieszkaniowy branie kredytu walutowego jeszcze ma sens gdyż takie kredyty spłaca się zdecydowanie szybciej i przeważnie są one znacznie niższej wysokości dzięki czemu jakoś jeszcze to przebolejemy a jeśli mamy zamiar wziąć kredyt hipoteczny w jakiejkolwiek obcej walucie to musimy wiedzieć, że będziemy go spłacać przez około piłowe dorosłego życia w trakcie którego pewnie nie raz zmienimy pracę pewnie nie raz będziemy mieli jakieś problemy życiowe i pewnie nie raz zmiana kursu danej waluty znacznie pogorszy nam humor i zdrowie. Oczywiście może wyjść na to, że kurs waluty w której weźmiemy kredyt będzie tylko i wyłącznie spadał jednak czy warto swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie uzależniać tylko i wyłącznie od szczęścia