Z pewnością wielu z nas słyszało o dziurze ozonowej. Czym jednak rzeczywiście wiemy, czym jest ozon i jakie ma właściwości?

Kilka słów o ozonie

Ozon jest trójatomowym tlenem. Został odkryty w XIX wieku. W stanie wolnym ta alotropowa odmiana tlenu występuje w górnych warstwach atmosfery. Pełni tam niezwykle ważną rolę: chroni występujące na Ziemi formy życia przed szkodliwym działaniem emitowanego przez Słońce promieniowania ultrafioletowego. W atmosferze powstaje on pod wpływem promieniowania nadfioletowego lub wyładowań atmosferycznych. Od chwili, kiedy odkrył go Christian F. Schönbein nad ozonem prowadzono wiele badań. W ich trakcie wykryto, że ma on wiele niezwykle przydatnych właściwości. Jedną z największych są silne właściwości dezynfekujące. W małych dawkach ozon likwiduje przykre zapachy, wirusy, bakterie, pleśnie, neutralizuje także sporą liczbę znajdujących się w powietrzu alergenów. Jest używany do dezynfekcji pomieszczeń w placówkach służby zdrowia, odgrzybiania klimatyzacji samochodowej. Silne właściwości bakteriobójcze ozonu sprawiły, że w wielu krajach używa się go także do uzdatniania wody. Właściwości ozonu możemy wykorzystać dzięki urządzeniom zwanym generatorami ozonu. Urządzenia ten wytwarzają ozon imitując wyładowania atmosferyczne.

Jak działają generatory ozonu?

Na rynku dostępne są generatory ozonu, które mają bardzo różną moc. Te o najmniejszej mocy wytwarzają niewielką ilość ozonu w ciągu godziny, ale świetnie sprawdzają się w warunkach domowych. Stosując je możemy nie tylko usunąć nieprzyjemne zapachy ze swojego domu, czy usunąć roztocza kurzu domowego, ale także pozbyć się mrówek faraona, czy innych dokuczliwych owadów. Małe generatory ozonu możemy wykorzystać także do odgrzybienia klimatyzacji w aucie. Te bardziej wydajne można wykorzystać również do odgrzybiania pomieszczeń, ale o znacznie większej powierzchni. Na rynku dostępne są generatory ozonu do użytku domowego, które są bardzo uniwersalne. Można je wykorzystać także do ozonowania wody oraz produktów spożywczych takich jak warzywa, owoce i mięso. Domowe ozonatory wytwarzają ozon metodą wyładowań koronowych, pracują więc dopiero, kiedy zostaną podłączone do źródła prądu. Są to niewielkie urządzenia wyposażone w programator – w trakcie ozonowania nie możemy bowiem przebywać w ozonowanym pomieszczeniu. Dzięki programatorowi możemy wybrać czas przez jaki generator będzie pracował. Po jego upływie urządzenie wyłączy się samo. Na rynku dostępne są także generatory ozonu o znacznie większej wydajności. W ciągu jednej godziny wytwarzają one znacznie więcej ozonu niż te do użytku domowego – nawet ponad sześć tysięcy miligramów w ciągu sześćdziesięciu minut. Działają one bardzo sprawnie i szybko. Znajdują zastosowanie w dużych obiektach przemysłowych, biurowcach, szpitalach, zakładach pogrzebowych.

Kto może kupić generator ozonu?

Niewielkie ozonatory dla alergików przeznaczone do użytku domowego może kupić każdy z nas. Ale ich zakup szczególnie jest polecany osobom z alergią. Jak już wspomnieliśmy, ozon niszczy alergeny: pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, alergeny pochodzenia zwierzęcego. Mniejsza ilość alergenów w powietrzu znacznie ułatwia życie alergikom. Domowy generator ozonu możemy wykorzystać również do ozonowania wody, a później wodę tę wykorzystać nie tylko do picia, ale także do mycia dziecięcych butelek i smoczków. Ozon z generatora może posłużyć nam również do ozonowania owoców i warzyw. Warto dodać, że ozonowanie produktów spożywczych nie wpływa na zmianę ich smaku i zapachu.