Zaznacz stronę

Przewlekły katar, kaszel lub różnego rodzaju objawy alergiczne nie zawsze są symptomami choroby, czy rzeczywiście istniejącej alergii. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że funkcjonowanie organizmu zależy w dużym stopniu od pomieszczenia, w którym przebywamy. Suche i niedostatecznie nawilżone powietrze może być przyczyną gorszego samopoczucia oraz częstszych chorób.

 

Powietrze w pomieszczeniu, a funkcjonowanie organizmu

Obecnie coraz mniej osób spędza czas aktywnie poza domem, na świeżym powietrzu. Praca, dom i inne obowiązki wymagają od nas przebywania w pomieszczeniach, które nie zawsze są dobrze przewietrzone. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż kilkugodzinny pobyt w źle nawilżonym lokum może mieć wpływ na organizm. To samo dotyczy godzin nocnych i miejsca, w którym śpimy.

 

W jaki sposób suche powietrze szkodzi zdrowiu?

Sezony grzewcze oraz upalne dni znacząco wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach. Nie bez znaczenia są również różnice temperatur np. wychodzenie na zewnątrz z nagrzanego lokum. Może się to odbijać na naszym zdrowiu i wywoływać konkretne objawy, takie jak:
Wysuszenie błon śluzowych
Sucha, pękająca skóra
Infekcje, przeziębienia, choroby wirusowe
Zakażenia grzybicze i bakteryjne
Kaszel
Trudności z oddychaniem
Alergie
Z tego powodu doskonałym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego urządzenia, które pomoże nam nawilżyć powietrze.

 

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Nawilżacze powietrza stosowane są w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń, dzięki czemu każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie. Decydując się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na najważniejsze cechy danego urządzenia oraz jego funkcje dodatkowe. Najlepsze modele wyposażone są w:
skuteczne filtry
możliwość pracy w trybie nocnym
czujniki wilgotności
funkcję jonizacji
Oprócz tego przed zakupem powinno się zapoznać z najważniejszymi cechami sprzętu, czyli np. z jego mocą, wydajnością oraz pojemnością ewentualnego zbiorniczka na wodę. Dla wielu osób liczy się również design, dzięki czemu nawilżacz może być traktowany jako element dekoracyjny wnętrza.

 

Jak sprawdzić, czy pomieszczenie jest dobrze nawilżone?

Ażeby sprawdzić wilgotność powietrza w domu lub biurze, potrzebne jest specjalne urządzenie – wilgotnościomierz. Jego zakup możliwy jest w sklepach budowlanych. Dzięki niemu możliwe jest określenie ilości pary wodnej, jaka zawarta jest w powietrzu. Pomiar trzeba powtarzać kilka razy w ciągu dnia, gdyż niektóre czynniki mogą wpływać na różnice w wynikach pomiarów. Optymalna wilgotność w mieszkaniach powinna wynosić 40-60%, natomiast w okresie letnim może być odrobinę wyższa.

 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Decyzja o zakupie nawilżacza powietrza jest dopiero pierwszym krokiem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do konkretnego modelu, warto przemyśleć jakie cechy urządzenia są dla nas najistotniejsze i zastanowić się jaki nawilżacz powietrza będzie dla nas najlepszy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawilżaczy, wśród których najpopularniejsze są modele: parowe, tradycyjne, ultradźwiękowe, ewaporacyjne.
Nawilżacze parowe
Parowe nawilżacze powietrza są urządzeniami działającymi na prąd. Ich zaletą jest nieduża cena oraz wytwarzana przez nie sterylna mgiełka.
Nawilżacze tradycyjne
Są to przede wszystkim klasyczne modele wieszane na kaloryfer. Nie zajmują one dużo miejsca, nie wymagają użycia energii elektrycznej. Umieszczona w pojemniku woda paruje pod wpływem ciepła. Wadą jest jednak niewielka powierzchnia aktywna urządzeń.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Jest to najpopularniejszy obecnie rodzaj nawilżaczy. Tego typu modele cechują się tym, iż obecna w zbiornikach woda, za pomocą ultradźwięków, zamieniana jest w mgiełkę i wyrzucana na zewnątrz. Pracują one cicho i mają możliwość regulacji mocy.
Nawilżacze ewaporacyjne
W ich wnętrzu znajduje się mata, której zadaniem jest przepuszczenie suchego powietrza, aby następnie wypuścić je na zewnątrz już odpowiednio wilgotne. Filtry muszą być co jakiś czas wymieniane. Tego rodzaju nawilżacz powietrza jest całkowicie naturalny, a także przyjazny dla zwierząt domowych.