Zaznacz stronę

Wszystko, co myślałeś, że wiesz o liczbie splotów, jest kłamstwem.

Pościel wysokiej jakości może oznaczać różnicę między błogim snem a nocą spędzoną na wierceniu i obracaniu się, jednocześnie niespokojnie rozmyślając o wydarzeniach ubiegłego dnia. (Nie wspominając o dodaniu osobistego charakteru do twojego pokoju, szczególnie jeśli wynajmujesz.)

Najlepsze są przyjemne w dotyku, fajne i ledwo zauważalne. Najgorsze są przylegające i szorstkie – koszmarny materiał!

Jednak znalezienie dobrego zestawu jest prawie tak samo trudne, jak znalezienie bratniej duszy. Po pierwsze, rozpowszechnienie „prześcieradeł nie wymagających prasowania” (kto do diabła faktycznie prasuje swoje prześcieradła?). Następnie: gęstość splotu. Może nawet wynosić tysiące i możesz zakładać, że wyższa gęstość splotu jest automatycznie lepsza – dopóki nie zobaczysz zestawu o 1000 nitek na cal w tanim sklepie i nie zaczniesz zastanawiać się, czy prawdziwy luksus można naprawdę uzyskać za jedyne 14,99 USD.

Aby uzyskać pomoc dotyczącą zakupu pościeli, skontaktowaliśmy się z Justyną Zielińska, dyrektorem kreatywnym sklepu internetowego Pościel To, które jesienią tego roku wprowadza na rynek linię niestandardowych pościeli. Odszyfrowała najczęstsze frazy, które można zobaczyć podczas zakupów, a także sekrety pozwalające na znalezienie wyśnionej pościeli – a my zmieniliśmy je w ten prosty i przydatny przewodnik po zakupie pościeli.

Liczba splotów w pościeli ma znaczenie – ale jest haczyk

„Teoretycznie im wyższa gęstość splotu, tym jest on ciaśniejszy, co powoduje, że produkt jest bardziej solidny i trwały”, mówi Justyna Zielińska. „Należy jednak zauważyć, że niektórzy producenci używają skrętu do sztucznego zawyżania gęstości splotu.”

„Skręt” to liczba włókien plecionych razem w jedną nić. „Większość wysokiej jakości pościeli jest wykonana z nici jednoskrętnych, ale w niektórych przypadkach producenci zastosują nici dwuskrętne, aby podwoić liczby i zwiększyć gęstość splotu”, wyjaśnia. Tak więc zamiast wybierać coś, co ma tylko najwyższą wartość gęstości, wybierz najwyższą gęstość, jaką możesz znaleźć w pojedynczej warstwie.

Definiowanie pościeli, kołdry, poduszek i puchu

Jedno z najczęstszych pytań, jakie dostaje Justyna Zielińska dotyczy kołdry – a mianowicie, czym właściwie jest kołdra i dlaczego potrzebuje poszwy?

„Kołdry są wkładane w poszwę, która ma szereg guzików lub zamek błyskawiczny i można ją łatwo zdjąć do prania w pralce”, mówi Justyna. Często jest mylony z pikowaną kapą, która stanowi całość bez zdejmowanej poszwy.

Wielu rezygnuje z płaskiego prześcieradła, jeśli używa poszwy na kołdrę, ponieważ poszwa na kołdrę jest tak łatwa do prania (chociaż wkładanie do niej kołdry z powrotem to inna historia). Ponadto, jeśli kiedykolwiek zawlokłeś swoją kapę do pralni w piwnicy budynku, ale okazało się, że nie zmieści się ona w pralce, zyskasz nowe uznanie dla tych łatwych do prania poszew.

A co z tą kołdrą – czy powinieneś wybrać wypełnienie syntetyczne, pierze czy puch? Jeśli decydujesz się na ptasi materiał, wiedz, że pióra mogą podrażniać, ale wypełnienie z pierza jest twarde i gęste. Czysty puch (tylko puch!) jest cieplejszy i droższy.

Nie jesteś pewien, czy czas wymienić poduszkę? Oto jak się to sprawdzić: Złóż poduszkę na pół. Jeśli wyprostuje się od razu, poduszka jest nadal w świetnej formie. Jeśli nie, czas na nową.

Dostosowanie się do pory roku

Pewnych zmian w pościeli można spodziewać się zimą i latem. „Narzuty i kapy są zwykle używane w cieplejszych miesiącach, ponieważ są lżejsze i często są składane i pozostawiane pod łóżkiem i używane w razie potrzeby”, dodaje Justyna Zielińska.

Kołdra to dobra decyzja dla tych, którzy chcą usprawnić zakupy. Występują w różnych grubościach, dzięki czemu możesz wybrać taką, który najlepiej pasuje do twojego klimatu. W przypadku prześcieradeł niektóre materiały lepiej nadają się do użytku przez cały rok.

„Prześcieradła niekoniecznie muszą być zmieniane wedle temperatur sezonowych; jednak bawełna perkalowa jest najlepszym wyborem do użytku przez cały rok, ponieważ pozostaje chłodna i przyjemna w dotyku w cieplejszych miesiącach, a mimo to sjest miękka i ciepła, gdy jest używana z kołdrą w chłodniejszych miesiącach”, mówi Justyna Zielińska.

Problemy z materiałem

Jeśli kiedykolwiek rzucałeś i przekręcałeś w nocy pod drapiącymi prześcieradłami, wiesz, jak ważny może być odpowiedni materiał. Ostatecznie Twoja decyzja sprowadza się do osobistych preferencji, ale oto przegląd niektórych z bardziej popularnych materiałów, które będziesz przeglądać podczas kupowania prześcieradeł.

Bawełna perkalowa: „Bawełna perkalowa tworzy bardzo chłodną, przyjemną w dotyku i napiętą pościel”, mówi. Justyna Zielińska ze sklepu https://posciel.to przypisuje tę jakość jej splotowi płóciennemu, w którym nici osnowy i wątku krzyżują się i opadają równomiernie, aby uzyskać matowe wykończenie.

Satyna bawełniana: Justyna Zielińska wyjaśnia, że materiał ten jest wykonany z satynowego splotu, w którym nici wątkowe przeskakują nad wieloma nićmi osnowy, pozostawiając odsłonięte nićmi powierzchniowymi, które powodują połysk. Jest gładsza i „satynowa” w dotyku.

Prześcieradła Oxford: Są one wykonane z tego samego materiału, który widzimy w koszulach. Justyna poleca je do zimniejszych klimatów (lub mieszkań z przeciągiem), ponieważ zwykle są cięższe.

Jersey: Ten bardziej elastyczny materiał jest taki sam, jak w przypadku T-shirtów. Jest miękki, ale może być trochę przylegający.

Mieszanka bawełny i poliestru: Chociaż nie marszczą się i są łatwe w pielęgnacji, poliester w tych prześcieradłach często sprawia, że stają się szorstkie i duszne.

Flanela: Miękki i przytulny materiał zapewnia ciepło podczas najzimniejszych nocy. Wady? Może się mechacić.