Ideologia New Age wydaje się być bardzo optymistyczną ideologią. Jakimi konkretnie założeniami się kieruje?

  1. Świat jest jednością – czyli wszystko jest ze sobą połączone. W związku z tym ludzie powinni siebie nawzajem szanować i rozumieć, bo rozumiejąc innych tak naprawdę robią coś dobrego dla siebie. Człowiek, który robi coś złego, działa na niekorzyść planety, która ma przecież wpływ na niego. Jeśli na przykład nie będzie dbał o środowisko naturalne, to ono w końcu obróci się przeciwko niego. Można to zauważyć we współczesnym trendzie ekologicznym. Można więc powiedzieć, że New Age jest nie tylko pustą ideologią, o której możemy poczytać sobie w książce, ale powoli wkracza w nasze życie.
  2. Wszyscy współtworzymy rzeczywistość – i to nie tylko ludzie. Wszystko to, co istnieje tworzy świat, w tym również natura. Zwierzęta są nie tylko naszymi tzw. braciami mniejszymi, ale oni także są częścią naszej planety i mają wpływ na nią. Obecnie interesujemy się bardzo zwierzętami, popularny jest weganizm i wegetarianizm, a ludzie, którzy noszą futra są krytykowani. Ludzie są otwarci na przyrodę, a wręcz niektóre alternatywne vlogi uczą jak rozmawiać z przyrodą, kwiatami, jak komunikować się z naturą i żyć z nią w większej wspólnocie. Do tej pory człowiek uważał, że jest najważniejszy wśród przyrody czy zwierząt, ale w myśl ideologii New Age powoli odchodzimy od tego przekonania.
  3. Największym dobrem jest miłość – miłość w myśl ideologii New Age jest bardzo ważna, bo to ona buduje świat. Krótko mówiąc, w kulturze alternatywnej chodzą słuchy, że nieoficjalnym zjawiskiem fizycznym jest miłość. Można to zauważyć w relacjach osób, które mają tzw. doświadczenia śmierci klinicznej. Mówią te osoby w zasadzie coś podobnego, że po wyjściu duszy z ciała doświadcza ona wszechogarniającej miłości. W dodatku istotne jest czy ta osoba sama tę miłość dawała światu za życia. Miłość i co za nią idzie Dobroć, wydają się więc bardzo ważnymi wartościami. Być może czymś naturalnym i pierwotnym dla świata jest właśnie Miłość i Dobroć.