W dzisiejszych czasach kwestia pielęgnacji włosów wydaje się być bardzo prosta – mamy wszak dostęp do doskonałej jakości kosmetyków, zabiegów medycyny estetycznej czy profesjonalnych suplementów. Jak jest zatem możliwe, że coraz więcej osób uskarża się na przerzedzenie fryzury? Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, a podstawą profilaktyki jest oczywiście ich unikanie. Jeśli jednak dojdzie już do osłabienia włosów i ich przerzedzenia – wtedy można sięgnąć po kilka innowacyjnych rozwiązań, np. nanowłókna do zagęszczania włosów. Zacznijmy jednak od początku – jakie są przyczyny przerzedzenia fryzury?

Łysienie – dotyka coraz większej liczby osób

Kiedyś łysienie kojarzone było głównie z panami w podeszłym wieku, dziś natomiast dotyczy obu płci i każdej grupy wiekowej. Wynika to ze stresującego trybu życia, niewłaściwie zbilansowanej diety, zaburzeń hormonalnych, a także predyspozycji genetycznych. Najczęściej diagnozowane typy łysienia to:

– łysienie pospolite dotykające wyłącznie mężczyzn i wynikające z uwarunkowań genetycznych; najczęściej rozpoczyna się około 40 roku życia i ma charakter nieodwracalny

– łysienie androgenowe wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej, a ściślej – zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów płciowych; u panów ma najczęściej charakter dziedziczny, zaś u kobiet towarzyszy menopauzie, zespołowi policystycznych jajników, odstawieniu antykoncepcji hormonalnej; łysienie androgenowe jest odwracalne – terapia polega na stosowaniu leczenia hormonalnego (u kobiet) oraz aplikowania miejscowo na skórę głowy preparatów pobudzających krążenie krwi i wzmacniających mieszki włosowe

– łysienie plackowate wynikające z nasilonych procesów zapalnych i autoimmunologicznych w organizmie, generowanych chociażby stresem czy infekcjami; najczęściej łysienie tego typu ustępuje samoistnie po zaprzestaniu działania czynnika sprawczego, pomocniczo stosuje się leki regulujące aktywność układu immunologicznego

– łysienie poporodowe będące kombinacją stresu, niedoborów żywieniowych oraz zaburzeń hormonalnych; ten typ przerzedzenia włosów zauważalny jest około dwóch miesięcy po porodzie i utrzymuje się do roku

Większość typów łysienia ma charakter odwracalny, zatem szybkie zdiagnozowanie problemu i wdrożenie odpowiedniej terapii może zatrzymać nadmierną utratę włosów oraz przyspieszyć ich odrastanie. Nie należy podejmować się samodzielnego leczenia łysienia – to należy powierzyć trychologowi. Samodzielnie można natomiast zagęścić włosy nanowłóknami keratynowymi. To prosta, szybka, efektowna i bezpieczna metoda zagęszczania włosów. Wystarczy zaaplikować preparat na włosy, a nanowłókna osadzają się równomiernie na włosach, wiernie naśladując ich strukturę.

Inne przyczyny przerzedzenia włosów

Poza wspomnianymi problemami z łysieniem, włosy mogą ulec przerzedzeniu na skutek stresu, niewłaściwie zbilansowanej diety prowadzącej do rozwoju niedoborów pokarmowych oraz pielęgnacji dostosowanej do potrzeb włosów. Mają wtedy miejsce dysfunkcje skóry, które prowadzić mogą do:

– nadmiernej lub – przeciwnie – niewystarczającej aktywności gruczołów łojowych

– zaburzeń krążenia krwi

– stanów zapalnych skóry i alergii

– przesuszenia skóry

Niewłaściwe funkcjonowanie skóry zaburza pracę mieszków włosowych, co prowadzi do niekorzystnych zmian w obrębie włosów – stają się one cienkie i osłabione, z tendencją do wypadania. Nadużywanie suszarki, zabiegów chemicznych na włosy, kosmetyków obfitujących w proteiny czy podrażniające, syntetyczne dodatki generuje osłabienie macierzy włosa. Pojawia się rozdwajanie końcówek oraz łamliwość włosów – a ich ukruszanie się prowadzi do przerzedzenia włosów. Zawsze warto jest zatem zadbać o dietę obfitującą w ryby, orzechy, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, mięso i nabiał oraz warzywa i owoce. Unikać należy natomiast cukru, fast foodów, żywności przetworzonej czy alkoholu. DrHair.pl zagęszczanie włosów to z kolei seria innowacyjnych produktów wykorzystujących nanowkłókna do zamaskowania przerzedzonej fryzury.

Pielęgnacja włosów powinna koncentrować się na ich oczyszczaniu delikatnymi szamponami ziołowymi, nawilżaniu i odżywianiu włosów maskami emolientowymi oraz wzmacnianiu ziołowymi wcierkami. Niewskazane jest stosowanie suszarki z gorącym nawiewem, lokówki czy prostownicy a także wykonywanie zabiegu rozjaśniania.