Tworząc profesjonalne strony internetowe trzeba pamiętać, że brak dobrego projektu i pomysłu na witrynę może skutecznie zniszczyć nawet najlepszy zamysł na dobrą www. Co zatem zrobić, aby nasza strona zachęcała użytkowników do częstych odwiedzin? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania naszej strony internetowej? Wiele dyskusji na różnych forach internetowych zapoczątkował temat, czy design jest ważniejszy od wnętrza strony internetowej?

Część forumowiczów pisało, że wygląd strony jest nieważny, jeżeli tylko strona jest dobrze zaprogramowana. Inni pisali, że webdesign jest przereklamowany, ale i programowanie strony nie ma większego znaczenia, bo to treść, która jest na stronie jest najważniejsza. Tak naprawdę, to każdy z piszących na forum ma trochę prawdy. Zastanawiając się jednak nad tym wszystkim trzeba by powiedzieć, że prawdę miałby ten, kto połączyłby po trochu z każdego postu. Profesjonalna strona internetowa, to jak sama nazwa wskazuje witryna, która pod każdym względem jest najlepiej stworzona. Dlatego też, projektując www, musimy pamiętać, że zarówno webdesign, jak i treść się liczą. Skupmy się na jednej kwestii, a mianowicie na warstwie graficznej strony, czyli na tak zwanym webdesignie. Biorąc wszystkie uwagi forumowiczów do siebie i dogłębnie je analizując, można mieć wrażenie, że to jest jeden z elementów, który najczęściej zauważają użytkownicy w pierwszej kolejności. Nic dziwnego, przecież pierwsze co widzimy wchodząc na stronę to jej szata graficzna. Webdesign ma wiele wspólnego w witryną sklepową, też działa na podobnej zasadzie. Jeżeli witryna sklepowa jest tak przygotowana, że przechodząc obok niej chcemy wejść do sklepu, to znaczy, że odnieśliśmy duży sukces.

Tak samo jest ze stronami internetowymi. Jeśli layout jest przygotowany w sposób profesjonalny i taki, który choć na moment przykuje uwagę użytkownika, to jest to sukces witryny w internecie. Dlatego też tak ważnym jest, aby projektując i tworząc stronę pamiętać o każdym z trzech wymienionych wcześniej aspektów. Łącząc je w jedno możemy być bardziej niż pewni, że nasza strona będzie się podobała odwiedzającym osobom. Podsumowując temat dotyczący roli designu w tworzeniu stron warto jeszcze nadmienić, że obecnie strony internetowe są tworzone w sposób bardzo dynamiczny i często wygląd strony ulega różnym zmianom i animacją dziejącym się w trakcie przeglądania danej podstrony. Otóż multimedialność połączona z funkcjonalnością witryny może być bardzo dobrym połączeniem, a już na pewno pozwoli nam ona na większą interakcję z użytkownikiem. Każde działanie na stronie spowodowane ciekawością użytkownika jest istotne. Należy jednak pamiętać, że zbyt wiele możliwości interakcji i zbyt duża swoboda dana użytkownikowi, może spowodować, że na naszej stronie będzie panował duży chaos. A to nie tędy droga. Tak więc pamiętajmy, tworząc strony www warto skorzystać z rad i pomocy specjalistów, mających w danej materii duże doświadczenie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza strona będzie jak magnes zwracała uwagę użytkowników, a dla nas będzie to forma promocji i możliwości pozyskania nowych, stałych klientów, czytelników forumowiczów.