Zaznacz stronę

W Polsce coraz popularniejsze stają się edytory do samodzielnego “tworzenia” stron www. Najczęściej logujemy się do jakiegoś panelu admistracyjnego, wybieramy układ strony, uzupełniamy grafikę , zmieniamy kolory, wklejamy tekst… I możemy się cieszyć, że sami stworzyliśmy – a nawet zaprojektowaliśmy – stronę internetową. I to najczęściej nie płacąc za to ani grosza. Takie systemy do “wyklikiwania” sobie stron uruchomiła część rejestratorów domen, a od dawna są one częścią portali blogowych. A mimo to firmy zajmujące się tworzeniem stron internetowych mają się w Polsce coraz lepiej. Przede wszystkim taki gotowiec najczęściej oferujemy nam ograniczoną liczbę szablonów witryny.

W praktyce osoba odpowiedzialna za takie “projekty” najczęściej przygotowuje kilka gotowych układów i podmienia w nich jakieś detale. Więc w praktyce nasza strona nie będzie się wiele różnić od konkurencji. Jeżeli naprawdę chcemy wziąć się za tworzenie strony internetowej i tak musimy poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na kodowaniu, bo inaczej nie zmienimy układu szablonu. Więc w istocie za darmo nic nowego nie stworzymy – przynajmniej jeśli chodzi o strony www.

W profesjonalnych agencjach interaktywnych już na etapie projektowania strony www uwzględnia się założenie, że powinna ona być dobrze widoczna w wyszukiwarkach internetowych oraz dobrze wyświetlać się także w tych wersjach przeglądarek (przynajmniej najpopularniejszych czyli Internet Explorer, Firefox, Chrome i Safari), które za niedługo pojawią się na rynku. Dlatego za projekt i wykonane naszej strony odpowiadają nie tylko programiści i graficy, ale także osoby znające zasady działania przeglądarek i wyszukiwarek. Niestety – to kosztuje. A firmy oferujące “strony www za darmo” najczęściej oszczędzają na pracownikach.

Bardzo często decydując się na darmowa stronę www w pakiecie otrzymujemy też darmowy adres www w subdomenie. Taki adres jest najczęściej trudny do zapamiętania dla klientów, a wyszukiwarki internetwoe traktują tego typu strony www bardzo podejrzliwie. Jeżeli już koniecznie musimy tworzyć stronę www w darmowym edytorze – na przykład nie mamy pieniędzy na profesjonalny serwis www lub nie jesteśmy pewni czy w ogóle potrzebujemy strony internetowej i chcemy to sprawdzić bez inwestowania pieniędzy w projektowanie i wykonanie profesjonalnej witryny – to warto zadbać chociaż o wykupienie własnego adresu www.